Medarbetare

“Ungdomarnas framsteg är det som ger mig energi. Att se någon gå från att inte plugga alls till att självmant göra sina läxor känns otroligt peppande. Då vet jag att vi läxhjälpare gjort något rätt!” Läxhjälpare, Stockholm

Läxhjälpare
Idag är drygt 500 läxhjälpare verksamma inom Stiftelsen Läxhjälpen i Stockholm, Göteborg, Malmö, Södertälje, Landskrona, Helsingborg och Västerås. Våra läxhjälpare är noggrant utvalda universitets- och högskolestudenter som har olika bakgrund, erfarenheter och kommer från olika studieinriktningar. De har dock en sak gemensamt: de drivs av en vilja att förmedla kunskap, studieteknik och att motivera till lärande samt att vara en viktig förebild. Läxhjälparna är timanställda och arbetar 6 timmar/ vecka med ansvar för 5 elever var som de följer under läsåret. Vi har även anställda läxhjälpare som arbetar som vikarier/ inhoppare vid behov.

20150225_5549_highres

“Att vara läxhjälpare är världens bästa extrajobb,
men inte världens lättaste.”

Läxhjälpare, Ryaskolan Göteborg

Vill du också bli läxhjälpare eller läsa mer om arbetet? Klicka här.


Coacher
För varje läxhjälpsgrupp finns en lokal coach som fokuserar på att stärka och kvalitetssäkra läxhjälpsgrupperna samt vägleda och coacha läxhjälparna i sin roll.


 

41

Coach Göteborg
Henrik Chang
henrik.chang@laxhjalpen.se

079-333 93 12

 

Coach Göteborg
Julia Brandström
julia.brandstrom@laxhjalpen.se

076-170 45 88


 

js1

Coach Skåne
Jesper Svensson
jesper@laxhjalpen.se

076-191 59 41

 

SONY DSC

Coach Malmö/Rosengård
Elsa Nilsson
elsa@laxhjalpen.se

 


 

 

 

 

 

 

Coach Stockholm norrort
Souzan Hammadi
souzan@laxhjalpen.se
072-002 48 15

 

51

Coach Stockholm söderort
Hedy Mahmoudi
hedy@laxhjalpen.se
072-301 69 70



 

 

 

 

Coach Södertälje
Martin Haapasaari
martin@laxhjalpen.se
073-502 81 22

 


 

16_nyversion1

Coach Västerås
Julia Norén
julia@laxhjalpen.se

076-049 77 90